İzlesek
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Hayalet Şehir:

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Suat Gürbak - Kategori: İlginç
86 İzlenme

Açıklama

"Hayalet Şehir: MARAŞ Hakkında ÜRPERTİCİ GERÇEKLER" isimli videonun metni aşağıdadır:

Yıl: 1970
Kıbrıs’ta bulunan ve dünyanın en ünlü ve en büyük turizm merkezlerinden biri olan Maraş, modern mimarisi ve lüks tatil standartlarıyla dikkat çekiyor.
Ev ve arsa fiyatları burada dudak uçuklatıyor, bölgenin toplam arazi değerinin ise 100 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Sahil şeridinin uzunluğu 6,5 km.
Deniz kıyısında boydan boya uzanan otelleri ile meşhur Maraş Kıbrıs’taki bütün otellerin yarısına sahip ve ülkenin turizm sektöründeki toplam gelirinin %53.7 sini sağlıyor.

Şehirdeki yapılanma ilk yerli halk tarafından başlatılmış, daha sonra Kıbrıs Cumhuriyeti, İngiliz Kraliyet Ailesi, Kıbrıs ve İngiliz Havayolları gibi birçok ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların ticari amaçlarıyla kısa zamanda hızlanmıştı.

Şehir genelinde şimdi; 4469 ev, 45 Otel, 10.000 üzeri yatak kapasitesine sahip 60 konaklama tesisi, 380 yarım inşaat ve 3000 civarı ticari iş yeri var.

Önümüzdeki 4 yıl içinde, yani 1974’e kadar en parlak dönemlerini yaşamaya başlayacak bu şehir Marliyn Monroe’dan Sophia Loren’a kadar birçok sanatçıyı ve önemli üst düzey isimleri buluşturan bir tatil beldesidir ve otelleri ve kumarhaneleri sayesinde akdenizin las vegası olarak da bilinmektedir.

1970’lerde Türkiye’de doğru düzgün araba galerisi bulunamazken burada Toyota, Alfa Romeo gibi markaların bayilikleri var.

Şehirde ayrıca; 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi
Kumsalındaki kumların özel olarak mısır'dan getirildiği ve altın rengi olduğu söyleniyor.


Yıl: 2015
Maraş bugün
Adada yaşayan Türkler ve ülke stratejisi için Türkiye Kıbrıs’a asker çıkarttı.

14 Ağustos 1974'deki 2. askeri müdahaleden sonra Maraş, TSK ve BM askerlerinin haricinde sivil halka kapatıldı.

Dünkü hali / Bugün hali
Dün / Bugün
Takas amaçlı bir siyasi koz olarak tutulan şehir, savaşın ve anlaşmazlıkların simgesi gibi 41 yıldır terk edilmiş vaziyette kapalı duruyor.
Şehirdeki yapılar bu geçen zaman içinde yağmalanmış ve uzun süre kullanılmadıklarından dolayı harabeye dönüşmüş durumda.

Maraş’ın terk edilmiş sokakları,
41 yıl öncesinin reklam afişleri,
Evler, oteller kimsesiz ve içleri bomboş
Kimileri ocakta yemeği varken, kimileri kitabının sayfalarını çevirirken kimiyse sanki ütüyü fişte bırakıp öylece şehri terk etmek zorunda kalmıştır.
O kadar hızlı boşaltılmış ki, masalar bile toplanmamış. her şey 41 yıl önce bırakıldığı gibi.
Bölgedeki apar topar geride bırakılmış Lefkoşa Uluslararası Hava alanı, Uçaklar bile çürümeye terk edilmiş
Kiralanmak & satılmak için bekleyen zamanın yeni 0 km arabaları.
1974 insanların kaybolmasıyla zaman burada adeta dondu ve hiç uyumayan şehir 41 yıldır iç burkucu bir sessizliğe büründü..
39.000 nüfuslu lüks yaşam kalitesi artık; fare, yılan, akrep ve diğer hayvanların yaşadığı bir yer haline gelmiş

BM askerleri tarafından bakımı yapılıp koruma altına alınan 3 bina haricinde tüm binalar çürümeye terk edilmiştir. Bunlar; eskiden kilise olarak kullanılan şimdiki adıyla ikon müzesi, Sophia Loren’ın ikametgahı ve bir rivayete göre dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olan İngiliz kraliyet ailesine ait Golden Sands Hotel.

Söylentilere göre bu bölgenin geneli Kıbrıs Türk Evkaflarından Abdullah Paşa Vakfı ve Lala Mustafa Paşa Vakfı’nın tapulu malıdır.

Yalnızca buradaki 41 yıl önceki otellerdeki toplam yatak sayısı, bugünün Kıbrıs’ındaki bütün otellerdeki toplam yatak sayısına eşit.
Belki 41 yıldır kullanılmayan Kapalı Maraş bugün açık olmuş olsaydı ekonomik sıkıntı yaşayan Kıbrıs'ı tek başına kalkındırabilirdi.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS